Dzisiaj zastanowimy się…

26 stycznia 2020
Dzisiaj zastanowimy się dlaczego platformy społecznościowe oparte na blockchainie ssą i czy w ogóle (moim zdaniem) warto w nie iść.

Najgorsze np. W steem było zrozumienie jak to działa. Zakładasz komuś konto i dajesz hasło. Podstawowe pytanie brzmi – czemu sobie sam nie może założyć konta? Bo tak działa sieć, elo benc

Dostaje hasło, loguje się i błąd – tym hasłem się nie zalogujesz, musisz pobrać PDFa z 4 hasłami i logujesz się pierwszym.
Ale korzystając z innej usługi – np. gry logujesz się już tym co dostałeś od kogoś

Ok, możesz pisać od razu w platformie. Ale niewielkie ilości tekstu, bo nie masz Steem Power, więc system nie pozwala ci „spamować” – możesz średnio 2 krótkie komentarze napisać w ciągu 4 dni. Ktoś musi cię nauczyć ogarniać „Resource credits”. Z czasem Voting Power. Reszta jak głosowanie na witnessów to żart, więc szkoda tracić czas xd

BCH i BSV mają własne pomysły. Głównie polega na tym, że przelewasz na subkonto portalu jakieś środki (np. 10k satoshi) i możesz pisać tekst i płacić za jego dodanie do blockchain (fee). Zwykle kosztuje 1 litera 1 bajt, więc warto pisać zwięźle ( ͡° ͜ʖ ͡°). System oczywiście jest custodialny, ale to typowe dla tych blockchainów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

___

Ogólnie wiara jest taka, że tego typu systemy przejmą świat i wszyscy na całym świecie będą płacić / uczyć się na nowo korzystania z nich. Serio?

Inaczej do problemu podszedł Fediverse, w którym treści z danego serwera są pobierane na życzenie (więc mamy setki serwerów).

Oczywiście serwer może zniknąć z całym dobytkiem. Szkoda. Ale umówmy się – koszta przechowywania treści np. twittera na 10 000 serwerach będzie mniejsze niż na 1 blockchainie mimo paru wad.

A BSV to już odleciał zupełnie, ale to wiadomo – wiara czyni cuda ( ͡° ͜ʖ ͡°) Unlimited Blockworks [bloki nie mają limitów]

Pominę fakt, że z powodu braku blockchaina – z Mastodona korzysta się jak ze zwykłego Twittera czy innego mikrobloga – tylko nicki są inne (jak maile – wskazują nick i nazwę serwera).

I chcę ten system wprowadzić w Zapread (jak się uda). Uważam, że jest najlepszym systemem tego typu, w którym wszystko jest proste, zdecentralizowane i łatwe w skalowaniu

#scamvision #kryptowaluty #steemit #steem #bitcoin

No Comments

Comments are closed.