#ekonomicznelinki USA 1….

26 sierpnia 2019
#ekonomicznelinki

USA

1. Wystąpienie Powella w Jacson Hole rozczarowało rynki prawie tak bardzo jak Trumpa.
Powell ocenił że gospodarka amerykańska ma się dobrze ale problemami sa niepewnośc polityki handlowej, uważnie obserwują wydarzenia międzynarodowe i będą działać zgodnie z wydarzeniami aby podtrzymać wzrost gospodarczy. Rynki liczyły na zapewnienia o luzowaniu polityki pieniężnej które nie nastąpiły. Po wystąpieniu złoto wystrzeliło o 40 $ za uncje by aktualnie być w korekcie.

https://tradingeconomics.com/commodity/gold

Widzimy także efekt na rynku walutowym. Trump po wystąpieniu zaczął jęczeć na Twitterze. Jakby ktoś chciał poczytać https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1164914609180033026.

Pełne wystąpienie znajdziecie tutaj: https://www.federalreserve.gov/newsevents/speech/powell20190823a.htm

Tu skrót:

EN; Traiding Economics (poniżej wykresu)
https://tradingeconomics.com/united-states/interest-rate

2. Trump na twitterze wypowiada się nie tylko na temat FED ale też na temat toczącej wojny handlowej którą ciągle stara się eskalować. „Zapowiedział, że począwszy od 1 października zwiększy z 25 do 30 procent cła na produkty z Chin o wartości 250 mld USD. Dodatkowo cła na towary o wartości 300 mld USD wzrosną od 1 września z 10 do 15 procent. Trump rozkazał ponadto amerykańskim firmom zacząć szukać alternatywy dla Chin, w tym pod kątem sprowadzania działalności do USA” (za PKO) to odpowiedz na planowane nałożenie przez chiny 5-10-procentowe cła odwetowe na towary importowane z USA o wartości 75 mld USD

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1165005927864512512

Zaostrzenia wojny handlowej zwiększa prawdopodobieństwo znaczącego luzowania polityki banków centralnych. Zapowiada się szukanie bezpiecznych przystani finansowych; Frank rośnie; o złocie piszę od 2 miesięcy. Spora przestrzeń do wzrostów i krótkich wahań w szerokim spektrum.

Nie tylko ja uważam te działania za chybione:

EN; PS https://www.project-syndicate.org/bigpicture/trump-s-economy?barrier=accesspaylog

3. Indeksy

United States Chicago Fed National Activity Index spadł po raz kolejny w Lipcu. (indeks oceniający ogólną aktywność gospodarczą i presję inflacyjną)

https://tradingeconomics.com/united-states/chicago-fed-national-activity-index

a zamówienia na środki trwałe rosną wyżej od oczekiwań pomimo niepewnej sytuacji geopolitycznej. (o 2.1)

https://tradingeconomics.com/united-states/durable-goods-orders

Świat

1. Nastroje wśród ekonomistów są raczej marne a naprawdę słaby szczyt G7 raczej nie pomógł w sytuacji. Przy aktualnej sytuacji gospodarczej Francja próbowała uczynić głównym tematem spotkania zmiany klimatyczne. (na g7 zaproszony był także minister spraw zagranicznych Iranu ale próba łagodzenia konfliktu iran-usa raczej się nie powiodła.

Włochy

Jutro mija termin negocjacji w sprawie nowego rządu, raczej nie zapanuje zgoda co zapewne doprowadzi do wcześniejszych wyborów. Ewentualna wygrana ligi spowoduje zapewne zaostrzenie konfliktu z resztą UE.

PL

1. Podaż pieniądza wzrosła p 9,9% r/r w lipcu (9,3 w czerwcu). Głównie odpowiedzialne depozyty publiczne, zasilenia z UE związane z inwestycjami itd. Raczej sezonowo. Dodatkowym czynnikiem jest ożywienie inwestycji przedsiębiorstw ( związany głównie ze szczytem sezonu budowlanego)

2. Stopa bezrobocia spadła do 5,2 w Lipcu i jest to najniższy wynik od początku lat 90.

https://tradingeconomics.com/poland/unemployment-rate

Trzeba pamiętać rok 2019 przypada na moment szczytowy w 10 cyklu bezrobocia (odrobine przeciągniętym przez długą hosse)
[ dla zainteresowanycyh https://www.michalstopka.pl/rynek-pracy-w-polsce-w-2019-roku/]
[dla bardzo, bardzo zainteresowanych http://www.janeeckhout.com/wp-content/uploads/UC.pdf ]

3. Jeżeli chodzi o info na temat zrównoważonego budżetu napisze może dłuższy tekst w wolnej chwili ale w skrócie: przy aktualnej sytuacji gospodarczej jest to wykonalne szczegolnie z chwilowym zastrzykiem z vatu obowiązkowym split payment (nagle wpłynie vat za magazynowane towary); kolejną grabierzą ofe; kolejnymi podatkami; optymalnym wzroscie gospodarczym itd. Tylko nikt nie wie po co. Ewidentny kotlet wyborczy bez najmniejszego sensu.

Rynek stóp procentowych i walutowych

Zmiany na rynku walutowym i stóp polecam przeczytać z centrum analiz PKO. Obszernie opisane z wykresami, na pewno lepiej niż ja bym umiał. W skrócie. Rynki oczekują luzowania polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach. Stopy w Polsce stabilne przynajmniej do końca roku.

https://www.pkobp.pl/media_files/6606c041-bfce-45ea-a270-3c53286d71fe.pdf

Niemcy

Nastroje dla biznesu w DE spadły w sierpniu bardziej niż oczekiwano i jego wskaźnik jest na najniższym poziomie od 2012 roku.

https://tradingeconomics.com/germany/business-confidence

W tym tygodniu

W tym tygodniu czeka nas kilka informacji na temat Sierpnia w ekonomii dużej ilości krajów. Ponizej link do kalendarza, najważniejsze rozpisze w wolnej chwili.

https://tradingeconomics.com/calendar

Artykuły; raporty; badania

1. O potrzebie zmian w politycje gospodarczej krajów rozwiniętych
EN;PS https://www.project-syndicate.org/commentary/central-bankers-in-jackson-hole-should-admit-impotence-by-lawrence-h-summers-and-anna-stansbury-2-2019-08

2. Monetary Policy Spillovers to Advanced and Emerging Market Economies https://kansascityfed.org/~/media/files/publicat/sympos/2019/20190812kalemliozcan.pdf?la=en

3. Stal w cyfrach
https://www.worldsteel.org/en/dam/jcr:96d7a585-e6b2-4d63-b943-4cd9ab621a91/World%2520Steel%2520in%2520Figures%25202019.pdf

https://www.worldsteel.org/internet-2017/steel-by-topic/statistics/steel-data-viewer/MCSP_crude_steel_monthly/CHN/IND

#ekonomia #gospodarka #finanse #gruparatowaniapoziomu

No Comments

Comments are closed.