Fragment z polskiego pisma…

24 kwietnia 2020
Fragment z polskiego pisma dla dzieci “Płomyk” z roku 1936:

— Przeproś natychmiast skrzywdzo­nego przez ciebie Murzyna!
— Co takiego?! — zawołał chło­piec. — Ani mi się śni!
— Przeproś, bo inaczej spotka cie­bie to samo, coś zrobił z Murzynem…

Belgijczyk krzyknąwszy jakieś brzyd­kie słowo skoczył ku Wojtkowi, lecz uderzony mocno w podbródek, zachwiał się, a po drugim ciosie rozciągnął się na ziemi.

Przewodnik biegł ku Wojtkowi z podniesioną laską, lecz nagle z tłumu wyszedł ksiądz-misjonarz w białej su­tannie z czarnym krzyżem na piersiach. Ruchem ręki zatrzymał rozindyczonego przewodnika, a gdy ten opuścił laskę, zapytał Wojtka.
— Dlaczego zbiłeś tego chłopaka?
— Uderzył on Murzynka i nie chciał go przeprosić! — odpowiedział surowym głosem chłopak. — Krzyw­dzić bezbronnego — to nikczemność!
Misjonarz pomyślał chwilę i powie­dział cichym głosem:
— Ten mały Belgijczyk uważa się za wyższy gatunek człowieka i za pana w tym kraju…
Wojtek przyjrzał się bacznie księ­dzu, ale widać coś dostrzegł w jego oczach, bo wzruszył ramionami i odparł śmiałym głosem, tak aby go wszy­scy słyszeli:
— Zły to gatunek ludzi, który swo­jej wyższości, dowodzi bezkarną krzywdą i pięścią. Zły to też pan, który swo­ich poddanych trzyma w nędzy i ciem­nocie, a sam wzbogaca się na ich pracy i ziemi.

Hej, wykopalibyście?

Jak kształtowano młode umysły przed wojną? Litwini, Murzyni, Bóg, Honor i Ojczyzna – Płomyki Historii

Jakiś czas temu mój brat znalazł przedwojenne numery czasopisma dla dzieci “Płomyk” w których znajduje się bardzo wiele smaczków wskazujących na myślenie ówczesnego pokolenia, oraz tego w jaki sposób kształtowano młode umysły. Bardzo fajnie się to czyta w zestawieniu do dzisiejszego świata, oraz historii jaka się potoczyła – niektóre z tekstów są wręcz przepełnione patosem i propagandą sugerującą wielką, silną, honorową Polskę narodową (skąd to znamy?).

Brat na podstawie tych numerów stworzył podcast „Płomyki Historii” w którym przytacza i omawia co fajniejsze fragmenty z tego pisma. Bardzo serdecznie zapraszam do przesłuchania pierwszego odcinka – zwłaszcza tych którzy znają historię – ale nie tylko.

#polska #europa #zainteresowania #ciekawostki #historia #ciekawostkihistoryczne #neuropa #4konserwy #chwalesie #tworczoscwlasna

No Comments

Comments are closed.