Jak będzie tylko 2 plusy, to…

5 września 2019
Jak będzie tylko 2 plusy, to ostatni raz coś wrzucam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Obraz prezydenta Zeleńskiego nierozerwalnie jest związany z rowerem, na którym podróżowała postać przez niego grana, czyli Andrzej Gołobordko. W maju nawet przedstawiono partyjne logo ze „sługą”, gdzie wymachiwał buławą podczas jazdy na rowerze — to przeróbka plakatu reklamującego drugi sezon serialu Zełeńskiego. Potem z tego pomysłu zrezygnowano. Podobno słusznie uznając, że w parlamentarnej kampanii nacisk trzeba robić na zespole, a nie na nośnik buławy w osobie nowego prezydenta, ale fakt pozostaje faktem: od Zieleńskiego dosłownie oczekuje się, aż powtórzy serialową postać, która w szaleńczym pędzie niszczy stare układy.
Zeleński już wielokrotnie tłumaczył, że zasady bezpieczeństwa służb ochrony państwa zabraniają mu powtórki takich scen. Tymczasem to, co widzimy w wykonaniu jego drużyny (partii Sługa Narodu) od ostatniego tygodnia, a to przecież ich debiut w parlamencie, to właściwie i jest ta szalona jazda na rowerze, z buławą w ręce.
Już oczywiste jest, że stawia się na intensywność pracy, mało kto nie porównał obecny rząd z oszalałą drukarką, która rozrzuca góry ustaw jedną po drugiej. Komentatorzy nie mają czasu, aby wypowiedzieć się na temat jednych projektów ustaw, gdy pojawia się stos innych. Opozycji zostaje tylko zostać i burczeć z powodu naruszania „zasad i przyzwoitości”. Są jak leśne dziadki, mogą oni jedynie zaciskać usta i z ławki i obserwować „rowerzystów-ustawodawców”.
Wiele postronnych obserwatorów mówi, że prezydentowi kategorycznie brakuje koncepcyjnej wizji dla kraju i zadań, które stoją przed nim. Krytycy mają tu oczywiście rację. Zeleńskiemu brakuje wiele czego, co byłoby charakterystyczne dla dojrzałego męża stanu. Rower też jest nie z tegoż „arsenału”, ale to właśnie ten metaforyczny rower pozwala zrekompensować wiele wad.
Określenie o tzw. piątej prędkości Władimira Zeleńskiego w nowym parlamencie pojawiło się nie bez przyczyny. Szybkość daje stabilność, której nie ma przy niższym tempie i braku dobrych umiejętności jazdy. Zaciska więc pedał z całych sił, aby jakieś nieuniknione błędy i głupoty szybko pozostały w tyle, a razem z nimi jęki niezadowolonych. Coś się wam nie podoba? My już dawno minęliśmy ten temat.

Krótka lista reform do przeprowadzenia:

Do 15.09.19
– opracować budżet na 2020 r.
– dopuścić do współtworzenia ustaw naukowców, ekspertów i przedstawicieli biznesu (w jako doradcy)

Do 20.09.19

– zapewnić zapasy na okres zimowy

Do 01.10.19

– stworzyć rynek sprzedaży ziemi (od dwóch kadencji zapowiadane)
– skasować listę obiektów państwowych obiektów (przygotowanie do prywatyzacji)
– przygotować projekt o legalizacji wydobycia bursztynu i hazardu
– uchwalić prawo o koncesjach (do stymulowania inwestycji)
– przygotować ustawę o służbie śledzącej przestępstwa finansowe
– uchwalić prawo uchwalić ustawę o konsolidacji funkcji regulowania rynków finansowych usług
– stworzyć warunki dla obniżenia przez komercyjne banki kredytowych stawek i dostępności kredytowania biznesu i hipoteki (aktualnie pierwsze pomysły to uproszczenia w przepisach i obniżenie podatków)
-opracować i wnieść do przegłosowania do parlamentu projekty do zwiększenia ochrony praw własności, ochrony praw twórców, ochrony praw osób prawnych i przeciwdziałania przejmowaniu firm (rejderstwo)
– uchwalić prawo o uprawomocnionych ekonomicznych operatorach

Do 01.11.19

– uchwalić prawo o wewnętrznym transporcie wodnym (Ukraina posiada tu ogromny potencjał)

Do 01.12.19

– przegłosować ustawę o służbie śledzącej przestępstwa finansowe
– uchwalić ustawę o rynku ziemi i skasować moratorium na sprzedaż ziemi rolnej
– sformować listę strategicznych przedsiębiorstw, jakie nie zostanę sprywatyzowane i co najmniej 500 przedsiębiorstw przekazać funduszowi mienia państwowego w celu tzw. małej prywatyzacji.
– rozpocząć przygotowanie wielkich prywatyzacji i zaprosić wielkich inwestycyjnych doradców
– przeprowadzić negocjacje i napisać nowe umowy zwycięzcom konkursów dotyczących wydobycia surowców (miliardowe straty na umowach od wielu lat)
– wykonać audyt i uporządkować państwowe rejestry. Stworzyć warunki dla elektronicznych wyborów i spisu ludności
– zabezpieczyć uruchomienie celnej służby Ukrainy i nie dopuścić do niej korupcję
– uchwalić prawo o legalizacji hazardu i wydobycia bursztynu
– Zawęzić strefy „nieformalnego zatrudnienia” i zwiększyć kary za prowadzenie biznesu w „szarej strefie”.
– opracować kampanię informacyjną dla wyjaśnienia praw po reformach spółdzielń mieszkaniowych

Do 01.01.20

– uchwalić prawo co do stymulowania inwestycji i wzmocnienia ochrony działalności zagranicznych inwestorów
– dopracować i uchwalić nową wersję kodeksu pracy, a dokładniej zmniejszyć liczbę zbędnych wymogów dla pracodawcy
– przeprowadzić pilotażowe konkursowe projekty z przekazania koncesji morskich portów „Olwija” i „Cherson”.
– przygotować plan restrukturyzacji „Ukrzaliznycia” (najprawdopodobniej podział na mniejsze podmioty)
– uchwalić prawo o średnioterminowym planowaniu rządowego finansowania budownictwa dróg
– zatwierdzić plan co do deregulacji przekazywania dokumentów oraz umożliwienie przekazywania ich w formie elektronicznej
– uprościć i zmniejszyć koszt podłączenia osób prawnych i fizycznych do sieci gazowej i elektrycznej
– przygotować nowe koncesje na wydobycie gazu i ropy (Ukraina posiada bardzo dużo gazu i ropy, ale jej nie wydobywała)
– wprowadzić procedurę, gdzie przy bankructwie firmy sprzedaż mienia byłaby tylko przez system ProZorro (co oznacza zmniejszenie prawdopodobieństwa ustawionych aukcji komorniczych i zwiększenie szansy powrotu pieniędzy do wierzycieli)
– przeprowadzić kadrowy reset w najbardziej skorumpowanych organach władzy, rekrutacja poprzez konkursy, dopuszczenie osób z zagranicy m.in. urząd ds. budowy dróg, inspekcja architektoniczno-budowlana, państwowa inspekcja ekologiczna, urząd bezpieczeństwa transportu, urząd katastralny itd.
– zabezpieczyć szybkie i jawne formalności związane z opłaceniem cła oraz uruchomienie systemu „Jednego okna” przy płaceniu podatków na granicy
– uchwalić nową krajową strategię regionalnego rozwoju na następne 6 lat „Strategia 2021 – 2027”

Do 01.01.2021

– zakończyć proces decentralizacji rządu
– zakończyć decentralizację „sektoralną” i wyznaczyć zasady formowania administratywno-terytorialnego rządu
– zakończyć tworzenie się lokalnych gromad (coś na wzór powiatów)

Aktualne szalone tempo wraz z dominacją „Sługi Narodu” zwyczajnie robi bezsensowną wszelką opozycyjną działalność parlamentarną. Zdjęto immunitet z deputowanych, zaraz przegłosują kary za nie stawienie się w parlamencie na głosowaniach. Życie opozycyjnych deputowanych będzie smutne. Nie chodzić do pracy nie będzie można i będą tylko obserwować szaloną twórczość „monowiększości” i czasem będą pojękiwać na mównicy.
Wygląda więc na to, że Wołodymyr Zeleński przekonał sam siebie o tym, że po tej kadencji będzie musiał odejść. Skoro tak, to teraz musi zrobić, jak najwięcej, to ważne, aby nie marnować czasu. Jest gotów męczyć kolejne nadchodzące pięć lat i informuje, jak należy naciskać tych, kto otrzymał władzę w jego imieniu. Czy im się uda? Na razie za wcześnie, aby o tym mówić. Nowy prezydent ma realną władzę od kilku dni. Przed przejęciem parlamentu Zeleński był jak rowerzysta bez buławy, a dziś wymachuje nią we wszystkie strony. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie da się pominąć faktu, że początkujący pokazują, że przy dobrej woli, sprycie i ciężkiej pracy można osiągnąć coś, czego nie udawało się od 20 lat. Mowa oczywiście o zdjęciu immunitetu z rządzących, a w tej sprawie lata temu było nawet referendum, ale temat przekładano z kadencji na kadencję.

Interesujący jest też fakt, że partia „Sługi Narodu” korzysta z nowej taktyki. Aby pominąć biurokratyczną maszynkę budowaną w parlamencie od lat, nowa partia „kanibalizuje” ustawy, które leżą odrzucone do poprawki w poprzednich latach. Przerabiają je pod swoje potrzeby i stawiają do przegłosowania na nowo. Stąd też i tempo i lista najbliższych kluczowych dla Ukrainy reform zbliża się tak szybko.

pokaż spoiler O to pędzi rowerzysta z buławą i nie ma litości dla nikogo. Zabije sam siebie albo uratuje Ukrainę młodą (ಠ‸ಠ)?. Dobra rymy mi nie wychodzą

#ukraina #ciekawostki #ekonomia #gospodarka #polityka #dobrazmiana #liberalizm #europa #ukrainainfo #aryoconcent

No Comments

Comments are closed.