Kupujemy bitcoina. Najpierw…

27 września 2019
Kupujemy bitcoina.
Najpierw uwaga, oczywiście nie musisz kupić całego BTC. Bitcoin dzieli sie na 100mln satoshi i satoshi to jednostka rozliczeniowa, można wiec kupić za w zasadzie dowolnie małą sumę.
Portfele:
Na komórkę polecamy „Samurai” i „Mycelium”, dla androida i „GreenAddress”/ Blockstream Green Wallet dla iOS – to aplikacje, obsługa jest łatwa i intuicyjna. Najważniejsze że w tych portfelach sami ustalamy fee opłatę za transakcję. Więcej o tym jak nie przepłacać za transakcję tutaj
Na komputer „Electrum” – tu jest mały problem, sam portfel jest ok, ale Windows jest narażony na ataki wirusów, trojanów itd, poza tym pojawiają się fałszywe strony udające stronę electrum, instalacja portfela z takiej strony, to pewna utrata środków. Jeśli instalujesz electrum, musisz być pewny, ze komputer jest czysty i instalujesz z legitnej strony, warto też sprawdzić sygnatury portfela.
Portfele sprzętowe to:
Trezor ONE 59€
Trezor Model T 180€
ref https://shop.trezor.io/?a=DYZwHjY5hAvERzJ9ayjt
bez refa https://shop.trezor.io
Ledger NANO S 59€
Ledger NANO X 119€
ref https://shop.ledger.com/pages/ledger-nano-x?r=6bed56d6b2ba
bez refa https://shop.ledger.com
ColdCard 110$ bez refa https://store.coinkite.com/store/coldcard
Urządzenia usb, dla mnie to trezor wygląda jak pilot do bramy, a nie sejf :), to sejfy na BTC właśnie, ludzie trzymają na nich miliony dolarów. Jedyny minus jest taki, ze trzeba na nie wydać kilkadziesiąt euro.
Zimny portfel – gdybyś go potrzebował, to nie pytał byś na wykopie o podstawy.

WAŻNE!
Każdy portfel wymusi na Tobie zapisanie kilkunastu slow po angielsku. To tzw „seed”. Seed jest kluczem prywatnym/backupem do Twojego portfela, w razie zgubienia, zniszczenia itp portfela, do nowego i pustego wbijasz swój seed i odzyskujesz środki. Ważne, żeby seed trzymać w bezpiecznym i jednocześnie niedostępnym dla innych miejscu. Ja na przykład kartkę a seedem trzymam w podręczniku do fizyki kwantowej – mam pewność, ze tej akurat książki nikt nie ruszy, choćby skały srały.:)). Seeda nie trzymamy w formie elektronicznej, w sieci – to zawsze naraża na atak hakerów, zapisujemy go tradycyjnie na kartce, najlepiej w dwóch kopiach i umieszczamy w różnych miejscach. Bitcoin jest bezpieczny i tylko Ty masz dostęp do Twoich BTC, ale tez nie ma pani z banku, do której mógłbyś zadzwonić i poprosić o reset hasła- jeśli stracisz portfel i seed, nigdy nie odzyskasz swoich BTC.
Kupujemy
Większość pyta o giełdy, a to błąd, znacznie łatwiej kupić BTC w inny sposób. Giełdy służą bardziej do spekulacji BTC, czego gorąco odradzam, na spekulacji NA PEWNO stracisz. Wszystkie giełdy oferujące BTC za walutę wymagają KYC, czyli przesłania skanu dowodu, rachunku i selfi,to wymogi prawa. Uważam, ze strach przed KYC jest nieuzasadniony, ale to moja opinia. Giełdy oferujące BTC za PLN to Bitbay (nie polecamy) i nowa Polska giełda @bitclude są tu z nami na wykopie.
Kantory. Tutaj możesz kupić BTC znacznie łatwiej.
inpay, do jakiejś kwoty nie trzeba KYC i maja konto na wykopie, co ułatwia komunikacje w razie problemów.
Coinbase – firma o światowym zasięgu, można kupić za wiele walut, wymaga KYC
są jeszcze inne, kantory, ja polecam te dwa
Bitomaty – fizyczne urządzenia, podobne do bankomatów, stoją w dużych miastach, można w nich kupić i sprzedać BTC anonimowo. Adresy bitomatów znajdziecie tutaj https://coinatmradar.com/
Wirex – ja korzystam. Internetowe konto bankowe z karta visa i możliwością kupienia BTC w kilka klików. Konieczne KYC, ale to legitny bank podlegający wszystkim regulacja UE.
@plaisant – mogę pomóc jeśli nie chce wam się bawić we wszystko powyżej.
Uwagi.
Nie jest dobrze trzymać swoich BTC na giełdach, w kantorach, internetowych portfelach ( dlatego takich portfeli nie uwzględniłem), bo BTC są Twoje, tylko jak posiadasz do nich klucz prywatny (seed), jeśli ktoś ma Twoje BTC, to on obiecuje, ze pośle Ci je gdy zechcesz, ale jak nie pośle, bo zbankrutował / został zhakowany, to co mu zrobisz? Dlatego na wstępie opisałem portfele. Kupujemy, przelewamy i mamy całkowita kontrole nad swoimi Bitcoinami.
Bitcoin jest fajny, niech HODL będzie a wami.
#bitcoin #kryptowaluty

No Comments

Comments are closed.