Niewątpliwie, świat już nie…

25 marca 2020
Niewątpliwie, świat już nie będzie taki sam. To co znamy właśnie się skończyło. To nie będą jedynie zmiany porządku na świecie, ale również zmiany w mentalności ludzi i codziennych zachowaniach. Nie wiadomo w jakim to kierunku podąży. Być może będzie to powrót do państw narodowych w Europie, a skostniała UE rozleci się po cichu. W ostatnim tygodniu większość państw europejskich rozmontowała Schengen. O pakiety pomocowe dla gospodarek nikt się nawet UE nie zapytał, a to wszystko jest niezgodne z traktatami, teraz państwa zezwalają na użycie produktów/leków niedozwolonych na terenie UE. Włochy tak na dobrą sprawę zostały zniszczone nie przez wirusa, ale przez UE i głos, że Europa nie będzie ratować włoskich obligacji. W jeden dzień wyparowało 65 miliardów włoskich oszczędności, a UE łaskawie sypnie trochę grosza.

Gdy to się skończy, państwa zaczną opuszczać UE i w tym gronie będzie Polska. Co z tego, że dostaliśmy jakieś 7 miliardów z UE, to są dosłownie grosze.

Z kolei w Polsce może wystąpić w najbliższych 10 latach parcie na federalizację, wzrost znaczenia lokalnych społeczności i silnych regionów. W dobie pandemii, każdy ma wrażenie, że został opuszczony przez centralny rząd. Szczególnie w powiatach, gdzie wściekłość ludzi widać w zwykłych rozmowach. Pandemia to nie jest przejściowy okres, to katalizator zmian. Jak się dalej potoczy świat, nie wiadomo. Wszyscy jesteśmy już na nieznanych wodach.

#koronawirus #gospodarka #swiat #geopolityka

No Comments

Comments are closed.