Polska ma jedną trzecią…

25 lutego 2020
Polska ma jedną trzecią potencjału morskich wiatraków na Bałtyku <<< znalezisko
Największy potencjał dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej jest na Morzu Północnym (212 GW), na Atlantyku, w tym na Morzu Irlandzkim (85 GW), na Bałtyku (83 GW) i na Morzu Śródziemnym oraz innych wodach Europy Południowej (70 GW). Polski potencjał na Bałtyku został oszacowany na 28 GW.

Jest jednak kilka ‚ale’:

(…) Marcin Ścigan, Kierownik ds. OZE w Forum Energii, w materiale opublikowanym przez Forum Energii w styczniu 2020 roku, ocenił m.in., że bez odpowiednio rozwiniętych portów budowa wiatraków na morzu będzie niezwykle utrudniona.

– Potrzebne są zarówno terminale kontenerowe, które będą magazynowały elementy wiatraków, jak i mniejsze porty wykorzystywane do instalacji i serwisowania farm. Terminale w Gdańsku i Gdyni są w dużej mierze gotowe, ale wciąż konieczne są inwestycje w powierzchnie składowe o odpowiedniej nośności. Natomiast mniejsze porty nie są w ogóle dostosowane do potrzeb sektora. Mówi się o Władysławowie, Ustce, Łebie czy Darłowie – wszystkie te porty wymagają pilnych inwestycji, m.in. w celu rozbudowy oraz pogłębienia dna – stwierdził Marcin Ścigan.

No i pytanie co z bazą produkcyjną w ST3 Offshore w #szczecin ? To oczywiście tylko jedna z firm, ale z bardzo dużym potencjałem (największa i najnowocześniejsza fabryka w PL, dostęp do wody i zaplecze portowe), który w tej chwili jest zupełnie trwoniony.

#polska #energetyka #oze #gospodarka #wiatraki #ciekawostki

No Comments

Comments are closed.