Przykre, że nasze media…

20 września 2019
Przykre, że nasze media przegapiły tę debatę w Parlamencie Europejskim, także dlatego, że widać było w niej rzadki przykład zgody wszystkich polskich sił politycznych:

Europarlament wezwał dziś do ustanowienia Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, który powinien być obchodzony w rocznicę egzekucji rotmistrza Witolda Pileckiego.

Europosłowie przyjęli dziś większością 535 głosów (przy 66 przeciw) rezolucję „w sprawie znaczenia europejskiej pamięci historycznej dla przyszłości Europy” związaną m.in. z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Unijne instytucje od dekady obchodzą 23 sierpnia (rocznica paktu Ribbentrop – Mołotow) Dzień Pamięci Ofiar Wszystkich Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych, a teraz Parlament Europejski zaapelował, by dodatkowo „ustanowić dzień 25 maja (rocznica egzekucji bohatera z Auschwitz, rotmistrza Witolda Pileckiego) Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem”. Rezolucja podkreśla, że „będzie to wyrazem szacunku i hołdem dla wszystkich tych, którzy walcząc z tyranią, wykazali bohaterstwo i prawdziwą miłość do ludzkości”. Ten pomysł jako pierwsza zgłosiła frakcja konserwatystów, do której należy PiS, a wspólny projekt uchwały wypracowali potem konserwatyści, centroprawica (m.in. PO i PSL), centrolewica (m.in. SLD i Wiosna) oraz liberałowie.

– Po niełatwych negocjacjach byliśmy w stanie ponad podziałami politycznymi uzgodnić wspólny projekt rezolucji. To jest światełko nadziei, że Europa jest zdolna do wspólnej pamięci – powiedziała Anna Fotyga (PiS) podczas debaty w przeddzień głosowania. Poparł ją Radosław Sikorski (PO). – Chciałbym się zgodzić z panią minister Anną Fotygą, że rotmistrz Witold Pilecki byłby dobrym patronem. To polski oficer, który zgłosił się dobrowolnie do Oświęcimia. Zamiast nagrody za to bohaterstwo został zamordowany przez władze komunistyczne w sfingowanym procesie – powiedział Sikorski. Rezolucja nie jest prawnie wiążąca, więc ostateczna decyzja o obchodach Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem należy do poszczególnych krajów Unii.

Ponadto Parlament Europejski wezwał kraje Unii do „potępiania i zwalczania wszelkich form negowania Holokaustu, łącznie z trywializowaniem i minimalizowaniem skali zbrodni nazistów i ich kolaborantów”. A także, by „osądziły zbrodnie i akty agresji, jakich dopuściły się totalitarne reżimy komunistyczne i reżim nazistowski”. Europosłowie zwrócili uwagę, że władze Rosji – pomimo potępienia paktu Ribbentrop-Mołotow przez radziecki Zjazd Deputowanych Ludowych w 1989 r. – wycofują się z tamtej oceny i „obecnie rozpowszechniają pogląd, że to Polska, kraje bałtyckie i Zachód w rzeczywistości wywołały II wojnę światową”.

Europosłowie potępili też „ekstremistyczne siły polityczne” w Europie, które posługują się m.in. wobec mniejszości seksualnych „symboliką i retoryką, która przywołuje na myśl aspekty propagandy totalitarnej”.

https://www.dw.com/pl/pamięć-o-pileckim-w-parlamencie-europejskim/a-50496377

#perlamenteuropejski #europa #polityka #pilecki #4konserwy #neuropa

No Comments

Comments are closed.