Religia chyba robi jakieś…

28 marca 2020
Religia chyba robi jakieś dziury w mózgu:

Rosyjska Cerkiew Prawosławna odmawia stosowania się do profilaktycznych zaleceń władzy w walce z koronawirusem. „Zamknięcie świątyń jest sprzeczne z konstytucją” – uzasadnia swoją decyzję patriarchat moskiewski i namawia wiernych do uczestniczenia w liturgiach oraz całowania relikwii.

Rosyjski patriarcha Cyryl podczas swojej ostatniej, niedzielnej liturgii, którą wypełniał w świątyni położonej niedaleko swojej podmoskiewskiej rezydencji, powiedział, że epidemia koronawirusa powinna być traktowana przez wiernych jako „łaska boża”. Wyraził też nadzieję, że doprowadzi ona do większej frekwencji podczas nabożeństw.

Bagatelizowanie sytuacji przez patriarchę jest jednak tylko pozorne. Jak informuje „Nowaja Gazieta”, wobec siebie stosuje on wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa. Nie odprawia już liturgii w cerkwiach, gdzie gromadzi się wielu wiernych, nie wychodzi na katedrę pośrodku świątyni, dzięki czemu izoluje się od zgromadzonych za ołtarzem, nie pozwala całować sobie rąk, a sam nie całuje ikon ani krzyża.

Nie zabronił jednak tego wiernym. A duchowni, którzy zgodnie z instrukcją powinni częściej dezynfekować po nich obiekty kultu, nie zawsze zawracają sobie tym głowę. Jeden z najbogatszych rosyjskich soborów, Ławra Troicko-Siergijewska, wydał nawet oświadczenie, z którego wynika, że „żadna zaraza w ten sposób się nie przenosi, a sobór nie będzie się stosować do takich absurdalnych poleceń, niezależnie od kogo je otrzymuje”.

https://wyborcza.pl/7,75399,25826533,rosyjscy-prawoslawni-nadal-maja-calkowac-relikwie.html#S.main_topic-K.P-B.1-L.3.zw

#swiat #europa #rosja #epidemia #koronawirus #dzbanywiary #bekazpodludzi #neuropa #4konserwy

No Comments

Comments are closed.