Rumunia ukarała Google za…

19 czerwca 2020
Rumunia ukarała Google za „atak” skierowany przeciwko narodowej katedrze w Bukareszcie. Kara w wysokości 10 tys. lei (mniej więcej tyle samo w złotówkach) została nałożona za brak odpowiednio szybkiej reakcji na zmianę nazwy katedry w popularnych mapach Google.

Tego rodzaju internetowy „wandalizm” pojawia się regularnie w przypadku obiektów wzbudzających kontrowersje. Pamiętacie #willakarpatia ? 😉 Nazwa obiektu w mapach Google zmieniała się wtedy na Willa Kuciapka, Willa Odbytnica czy nawet Willa Birkenau.

Bukareszteńska katedra również wzbudza kontrowersje. – Rumuński Kościół Prawosławny jest wyraźnie zaangażowany w życie społeczne i polityczne, co, podobnie jak w Polsce, prowokuje społeczne dyskusje – tłumaczy Agnieszka Krawczyk, mieszkająca w Sybinie rumunistka i przewodniczka po Rumunii. – Katedra w Bukareszcie powstaje częściowo z pieniędzy publicznych, ale cały sposób finansowania jest mało transparentny. Kościół przyznaje, a to dane z końca 2018 roku, że budowa pochłonęła już 110 milionów euro, z czego 82 miliony to pieniądze od rządu, a 18 milionów przeznaczyły władze Bukaresztu. I teraz wyobraźmy sobie, że te astronomiczne kwoty są przeznaczone na budowę katedry w kontekście niedofinansowanych szpitali, szkół, braków w infrastrukturze i wielu innych problemów, które trawią ten piękny kraj – komentuje Agnieszka Krawczyk.

To prawdopodobnie dlatego nieznany internauta z „Katedry Zbawienia Narodu Rumuńskiego” postanowił zrobić „Katedrę Głupoty Narodu Rumuńskiego”.

Dlaczego jednak aparat państwa oburzył się na tyle, że postanowił przykładnie ukarać Google za brak reakcji na niewielki internetowy wandalizm? Chodzi o symbol – budynek stanął zaraz za ogromnym Pałacem Parlamentu, architektonicznym ucieleśnieniem rumuńskiego komunizmu, na terenie przez dziesięciolecia dostępnym tylko dla władz komunistycznej Rumunii (więcej o pałacu i zniszczonych przez niego dzielnicach pisałem tutaj).

Katedra reprezentuje więc wątki obecne także w polskiej dyskusji publicznej. „Pokazowa” dekomunizacja, dyskusja o wpływie kościoła na państwo, miliony lei przeznaczane na kontrowersyjne symbole.

Fotografia przedstawia wciąż budowaną Katedrę Zbawienia Narodu Rumuńskiego w Bukareszcie. Na pierwszym planie mur okalający komunistyczny Pałac Parlamentu – jeden z największych budynków świata. Także sama katedra nie grzeszy skromnością – po ukończeniu budowy będzie najwyższym i największym kościołem prawosławnym na świecie.

#podrozefilipa -> mój tag
#ciekawostki #europa #kosciol #religia #gruparatowaniapoziomu #podroze #4konserwy #neuropa #rumunia

No Comments

Comments are closed.