Z cyklu, tak działa wolny…

31 lipca 2019
Z cyklu, tak działa wolny rynek xD

http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,22921163,145-amerykanow-umrze-dzis-z-przedawkowania-opioidow-troje.html

Amerykę zalała fala mocnych opioidów. Pewien koncern wypuścił lizak przeciwbólowy dla chorych na raka na bazie 80-krotnie silniejszego od morfiny fentanylu. Brali wszyscy – od umęczonych bezrobociem mieszkańców najbiedniejszej prowincji po elity w Waszyngtonie

Nadużywanie opioidów jest najczęstszą przyczyną śmierci Amerykanów poniżej 50. roku życia. W 2016 r. zabiły 64 tys. – więcej niż broń palna i wypadki drogowe. Więcej, niż zabijał wirus HIV w szczycie epidemii w latach 80. Od roku 2000 z powodu przedawkowania umarło 200 tys. Amerykanów – ponad trzy razy więcej niż podczas wojen w Wietnamie, Afganistanie i Iraku razem wziętych. Silnie uzależnionych jest dziś 2,4 mln obywateli. Według najnowszych danych rządowych kryzys kosztuje amerykańską gospodarkę ponad 500 mld dol. strat rocznie.

http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103086,24760046,kryzys-opioidowy-w-usa-rocznie-od-przedawkowania-ginie-wiecej.html

John Kapoor, milioner oraz prezes jednej z wiodących na amerykańskim rynku firm farmaceutycznych został niedawno skazany m.in. za przekupywanie lekarzy, aby przepisywali silny lek przeciwbólowy pacjentom, którzy tak naprawdę wcale go nie potrzebowali. Jak mówiła w TOK FM dr Emilia Kaczmarek z „Kultury Liberalnej” i Centrum Bioetyki i Bio-Prawa UW, to pierwszy wyrok skazujący osobę na tak wysokim stanowisku za działania związane z panującą w Stanach epidemią opioidów.

Ekspertka tłumaczyła, że lek, który wprowadziła na rynek firma Kapoora, przyczynił się do masowych przedawkowań opioidów w USA. Szacuje się, że w 2017 roku doszło tam do 50 tys. zgonów związanych z nadużywaniem takich środków. To oznacza, że dziennie z tego powodu umierało około 140 osób.
– Rocznie w Stanach Zjednoczonych od przedawkowania ginie więcej osób niż w wypadkach samochodowych – podkreśliła specjalistka, dodając, że liczba zgonów związanych z przedawkowaniem opioidów wzrosła w ciągu ostatnich 20 lat aż trzykrotnie.

#antykapitalizm #socdem #wolnyrynek #gospodarka #neuropa #usa #medycyna

No Comments

Comments are closed.