Nowi w #bitcoin nie rozumieją…

13 lipca 2021
Nowi w #bitcoin nie rozumieją dlaczego BTC nie jest używany do płatności. Wydaje im że ze względu na niską przepustowość onchain i że LN jest na to odpowiedzią.
Otóż nie.
Bitcoin w pierwszych latach znakomicie nadawał się do używania jako system płatności. Sieć zapychała się okazjonalnie i nie miało to żadnego znaczenia. Nie miało bo adopcja w handlu nigdy nie nastąpiła. Chociaż było wiele rozwiązań na POSy, czy inne powiązanie BTC z kasami, terminalami płatniczymi.

Bitcoin poniósł porażkę jako pieniądz z 3 powodów.
1. Wysokie opłaty
2. Skoki wartości
3. Podatki

Mało kto tu pewnie pamięta a już na pewno, nie pamiętają tego n00by od LN jak Jack Mallers że kiedyś największa platforma gamingowa Steam wprowadziła płatności BTC. Zrezygnowała z nich szybko
https://steamcommunity.com/games/593110/announcements/detail/1464096684955433613

Ad 1
LN potencjalnie rozwiązuje problem wysokich opłat. Ale jedynie potencjalnie. Bitcoin też kiedyś miał niskie opłaty.Tym co nie pamiętają przypomnę że kiedyś można było wysłać transakcję za ZERO fee. TAK KURWA.
Jednak zdecydowano ( no właśnie kto zdecydował ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) że w bitcoin powinien istnieć market dla opłat. Tzn że userzy powinni ścigać się o to czyja transakcja pierwsza wpadnie do bloku. Tym samym doprowadzono do horrendalnych opłat, które co bańka paraliżują sieć.

W LN mechanizm opłat też jest rynkowy. Mało tego w LN wykonując transakcję nie da się ocenić jaka będzie finalna opłata. LN posługuje się mechanizmem routingu. Każdy node po drodze może pobrać opłatę i ją pobiera. Póki sieć jest mała jak dzisiaj, to ilość hopów jest niewielka a opłaty niskie. Ale jeżeli sieć się rozrośnie i będzie obsługiwać miliardy ludzi, wykonujących setki miliardów transakcji dziennie, to nie wiem czy ten model niestanie się nagle bardziej kosztowny niż obecne zużycie energii przez minerów. Pomijam ciągle dla mnie niejasne kwestie bezpieczeństwa LN.

Ad 2
Skoki wartości BTC są faktem niezmiennym od lat. Hodlerzy żyjący w piwnicy na koszt mamy, może tego nie rozumieją, że w biznesie ważny jest cashflow. Jak się prowadzi firmę to nikt nie hodluje gotówki. Hodlowanie to strata. W jaki sposób można używać pieniądza który z ciągu miesiąca traci 50% wartości nabywczej. NIE MOŻNA. LN nic tu nie zmienia.

Ad 3
Podatki + AML/KYC stały się gwoździem do trumny dla Bitcoina jako środka płatności. Obecnie w większości krajów rozwiniętych każda wymiana na fiat rodzi obowiązek podatkowy. A ponieważ sprzedaż jest opodatkowana np VATem, a podatki płaci się w prawnym środku płatniczym na danych obszarze, to żeby obliczyć VAT każdorazowo należy przeliczyć BTC na fiat, co rodzi obowiązek podatkowy. Andreas kiedyś powiedział że każda transakcja BTC w jego sklepie internetowym , kosztuje go $100 obsługi księgowej. TAK KURWA $100. I mówi to koleś który się na tym zna. To że piwniczaki tego nie rozumieją to nie znaczy że to nieprawda.

Strike próbuje sprytnie obejść ten problem. Jak? Ano tak że wysyła się fiat i dostaje się fiat LOL i tyle w temacie używania BTC/LN jako środka płatniczego.

#bitcoin #kryptowaluty

No Comments

Comments are closed.