SegWit – aktualizacja…

26 stycznia 2021
SegWit – aktualizacja Bitcoina, która została aktywowana w 2017 roku … do dziś część giełd nie akceptuje tej aktualizacji. Wiele osób wie o tym, że Segwit poprawia skalowanie sieci Bitcoin, a także obniża opłaty transakcyjne. Nie wie jednak o innych oszczędnościach jakie generuje ta aktualizacja, o bezpieczeństwie, o limitacjach czy o innych problemach i dzisiaj sobie o tym opowiemy.

Całą historię prawdopodobnie należy rozpocząć od hacku giełdy MtGox z 2014 roku i tzw. błędzie ciągłości transakcji (transaction malleability). Nie wiem w pełni jak wyglądał atak na tę giełdę – po prostu dzięki temu bugowi można lekko zmodyfikować transakcję Bitcoinową (która dalej będzie poprawna), ale przez to klient myślał, że jest błędna. W ten sposób z MtGox udało się wyprowadzić mnóstwo Bitcoinów, które ostatecznie pogrążyły tę giełdę. Jeśli dobrze rozumiem ukradzionych zostało tą metodą 744408 Bitcoinów.

Głównym celem Segwita nie było zwiększenie skalowania (chociaż też), ale naprawienie tego błędu. Na adresach Segwitowych nie da się tego błędu wykorzystać. SegWit również poprawia ewentualne możliwości popełnienia innych błędów, tzw. wywołania ataku kolizyjnego w celu kradzieży środków z Multisig (który nie jest łatwy do zrealizowania). Nie są to krytyczne błędy po których wszyscy robią w portki i zwykle nie powodują poważnych skutków – natomiast wszyscy aktualizujemy systemy operacyjne (czy ogólnie oprogramowanie) by załatać nawet takie błędy, których atak na nas nie jest krytyczny.

Część giełd z jakiegoś powodu stwierdziła, że na złość społeczności nie będzie wykorzystywać Segwita. Możliwe, że chodzi o obniżenie bezpieczeństwa użytkowników lub chęć pokazania kto tu rządzi. Nie znam innej odpowiedzi. Co prawda ilość giełd i kantorów wspierających ten protokół rośnie (to już nie są jednostkowe implementacje, a większościowe), to nie wiem co innego powiedzieć. „Nie, bo nie”.

Rafał Kiełbus zasugerował, że być może jest to kwestia BitGo (o którym ostatnio pisałem), ale od 2 lat SegWit natywny jest zaimplementowany[1].

No dobra, to tylko dygresja – co jeszcze daje SegWit Tobie? Używanie nowych rozwiązań. Jeśli nie używasz SegWita wcale to tak jakbyś zatrzymał swojego Bitcoina w 2017 roku. Nie możesz w ogóle używać sieci Lightning (z powodu błędów jakie możesz spowodować), ale nawet pomijając Lightninga nie możesz wysyłać niepotwierdzonych środków dalej, przez co musisz czekać dłużej w przypadku wysyłania transakcji niż twoi koledzy. A ta przepaść będzie tylko rosnąć, gdyż część funkcjonalności w skryptach Bitcoina również Ciebie nie będzie dotyczyć!

Oczywiście z powodu tego typu kombinacji postawienie node Bitcoinowego jest droższe – szczególnie gdy część osób zapłaciwszy 15 dolarów na „tymczasowe” konto, musi te środki wysłać dalej. A z powodu braku SegWita na tym koncie – muszą zapłacić więcej nawet o 50%. A węzły zamiast przetworzyć jedną transakcję, muszą przetworzyć dwie … i tak wiele osób robi, co oznacza jeszcze większe problemy z tym związane i podniesienie kosztów nie tylko węzłów – ale też minerom.
Co moim zdaniem jest przyczyną nieimplementowania Segwita oprócz „Nie, bo nie”? Nieaktualizowane od lat oprogramowanie. Jeśli odłączymy po prostu od równania „celowe działanie” zostaje tylko to, że giełda czy kantor od lat nie zaktualizowała oprogramowania, z którego korzysta. Wysyłanie czy odbieranie transakcji niczym nie różni się od „starych metod”. Tak więc prawdopodobne dodanie obsługi SegWita to przepisanie Regexpa (ciągu znaków weryfikujących czy dany tekst jest zgodny z tym ciągiem znaków (coś jak kod pocztowy to XX-XXX gdzie X to cyfra itd)). A możliwe, że niebawem będzie kolejna potężna aktualizacja (już jest dodana do kodu źródłowego i są rozmowy jak ją aktywować).

Tak więc skoro taka prosta aktualizacja jest odwlekana od lat może sugerować, że giełda od lat nie zaktualizowała oprogramowania na swoich komputerach. Pytanie czy tylko węzły kryptowalut czy na zabezpieczeniach serwerów też oszczędzają.

Tak więc używajcie giełd i kantorów, które wspierają SegWita (obowiązkowo) i Lightning Network [zapowiedziane lub wdrożone] [dzięki czemu macie bardzo szybkie i tanie transakcje] (Przykładowa lista):
– Bitfinex
– Kraken
– OKex
– BTCDuke (Polska giełda)

Kantory i giełdy z SegWit i kij wie kiedy Lightning Network [wszystkie Polskie]:
– Ramp.Network
– Swap.ly
– Bitclude
– Coindeal

[1] https://blog.bitgo.com/native-segwit-addresses-via-bitgos-api-4946f2007be9

#bitcoin #kryptowaluty

No Comments

Comments are closed.